Мыр тхыгъэ мор бзэхэмкIэ щыI: Türkçe For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

HER YIL OLDUĞU GİBİ bu yıl da Düzce Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü yeni öğrencilerini bekliyor.

Geçen öğretim yılı (2016/2017) yerleştirmelerinde puanları 299,82379 ile 349,74991 arasında olan bölüm TS-2 puan türü ile öğrenci alıyor. 20 kontenjanı olan bölümde Çerkes Dili ve Edebiyatı ile ilgili derslerin yanında temel İngilizce, ve ikinci dil olarakta Rusça öğretiliyor. Bunların yanında Çerkes tarihi ve kültürüne yönelik dersler de bulunuyor. Çerkes Kültürüne yönelik dersler uygulamalı ve eğlenceli etkinliklerle gerçekleştirilmekte. Üçüncü sınıftan itibaren öğrenciler Dilbilim veya Toplum Dilbilim alanlarında uzmanlaşmak üzere eğitim alıyorlar.

Bölümde öğrenim gören öğrenciler son sınıfta Pedagojik Formasyon dersleri alma imkanına da sahip. Mezunları Milli Eğitim okullarında Yaşayan Diller ve Lehçeler dersleri için atanabilecek. Bu atananlar ayrıca yan dal olarak Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği de yapabilme potansiyeline sahip olacaklar. Bu nedenle formasyon alan öğrenciler bir dönem Milli Eğitim okullarında staj da görüyorlar.

Yoğunlaştırılmış Rusça dersleri sayesinde mezunlar başarı derecelerine göre iyi bir Rusça bilgisi ile de mezun oluyorlar. Bu sayede bölümün yetiştirdiği öğrenciler özel sektörde de çeşitli alanlarda iş bulma imkanına sahipler.

Bu yıl ilk mezunlarını vermeye hazırlanan bölüme olan ilgi her geçen yıl artıyor. İlk yıl ek kontenjan ile öğrenci alarak eğitim öğretim hayatına başlayan bölüme ilgi arttıkça her yıl taban puanları da yükselmekte.

Çerkes Dili ve Edebiyatının kuruluş süreci ve tanıtımı:

http://kafkas.fef.duzce.edu.tr/Dokumanlar/ac97cb04-1128-49d1-b808-0f0294d513a5.pdf

Düzce Üniversitenin tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]