Мыр тхыгъэ мор бзэхэмкIэ щыI: Türkçe For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

İlki yalnızca sempozyum olarak “AF2016 – Uluslararası Adıge Filolojisi Sempozyumu” adıyla 2016 yılında gerçekleştirilen sempozyumlar serisinin ikincisi, kapsamı genişletilerek bu Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlandı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Adıge devlet üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hunago Rashid’in Düzce Üniversitesini ziyaret etmişti. Ziyaret programında iki üniversite arasında mevcut olan protokol genişletilerek Mevlana Değişim Protokolü ve Botanik Bahçeleri Araştırma Projesi protokolleri de imzalanmıştı. Bu protokol kapsamında 2019-2020 Güz dönemi için üç öğrenci de Adıge devlet üniversitesine gönderilmek üzere hazırlanıyor.

Yine aynı ziyaret sırasında gündeme gelen Uluslararası Adıge Kültür Festivali‘nin iki üniversite arasında dönüşümlü olarak birlikte yapılması kabul edilmişti. Düzce Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın önerisi ile ilkinin Düzce’de gerçekleştirilmesine karar verilen festival, bilim sempozyumu ile birleştirilerek bu yıl gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda planlanan “AF2019 – Uluslararası Adıge Kültür Festivali ve Bilim Sempozyumu” ile ilgili hazırlıklar her iki üniversite kanadında da yürütülüyor. Düzce’de üniversitenin kampüsünde başlayacak etkinlik programının son şeklini alması için çalışmalar sürerken, Düzce Adıge Kültür Derneği, Adıge Dili ve Edebiyatı Derneği, KAFFED ve Adıge Kültürevi Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarımız, Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi gibi resmi kurumlarımız ve Düzce eşrafı da etkinliğe katkı sağlamak üzere harekete geçtiler.

Yapılacak bilim sempozyumunda sunum yapmak için başvurular 15 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek. Dil, Edebiyat, Tarih ve Sosyo-kültür alanları başta olmak üzere Adıge dili ve kültürü ile ilgili tüm çalışmalar kabul ediliyor. Başvurular ve ayrıntılı bilgi sempozyumun resmi sitesi olan http://af20xx.bzexase.org adresinden takip edilebilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]