2010 yılında yapılan bir toplantıyla Adıgey Cumhuriyeti Adıge Xasesi, 25 Nisan gününü Ulusal Adıge Bayrağı günü olarak kutlama kararı almıştı. Beraberinde Dünya Çerkes Birliği (DÇB)’ne, tüm Adıge cumhuriyetlerine (yani Kabartay-Balkar ve Karaçay-Çerkesk Cumhuriyetlerine) ve diasporadaki örgütlerimize de bu kararı almaları tavsiye edilmişti. O günden beri her yıl 25 Nisan Adıge Bayrak Günü olarak Kafkasya’daki tüm Adıge (Çerkes) cumhuriyetlerinde kutlandığı gibi, Türkiye’de bulunan Adıge derneklerince de Kafkas Dernekleri Federasyonunca (KAFFED) da kutlanmaktadır. Adıge bayrağı ölçüleri aşağıdaki şekilde görüldüğü gibidir.

adige-nip

ADIGE BAYRAĞININ TARİHÇESİ

6 Mayıs 1837’de İngiliz S.James Bell ve gözlemci Longworth’un da hazır bulunduğu ünlü Adhanekum (Adakum, Atakum, Atakhum diye de geçer) kurultayında, ipekten yeşil renkli, siyah iki ok ve üzerinde 10 kabileyi temsil eden 10 adet sarı yıldızın yer aldığı Adıge Bayrağı dalgalanmaktaydı. Havidko Mensur’un (Havdiko, Havudukue diye de geçer) liderliğinde ve bütün Adıge kabilelerinin temsil edildiği, bin delegenin katıldığı bu Adıge tarihinin büyük kurultayında bilinen ilk resmi bayrak kullanılmıştır.

Bundan bir yıl sonra ise 1838 yılında, Batı Kafkasya’daki 12 kabile, 3 liderin başkanlığında birleşir ve yeşil yüzey üzerinde 3 siyah ok ve 12 yıldızlı tarihi Adıge Bayrağı’nı milli bayrak olarak kabul ederler.  Ancak tam olarak kabul edildiği günü bilememekle birlikte, renklerin, yıldızların ve okların anlamları şöyledir;  İpek kumaşın yeşil rengi Kafkasya’nın dağ ve ovalarını, siyah 3 ok dönemin en yetenekli ve ünlü üç ailesini (Zaniko, Aytekçiko, Boleteko aileleri), siyah renk ise düşmana ölümü, sarı yıldızlar da bütün yaşamları açık havada, kır ve dağlarda geçen ve gökyüzündeki yıldızlara bakarak uyuyan kahramanların yer aldığı 12 bölgeyi temsil ediyordu. Bu bölgeler 12 Adıge boyunun yaşadığı bölgeler idi.

Bugün tüm dünyadaki Adıgeler tarafından da bu gün Adıge Bayrağı günü olarak bilinmektedir.

Kaynaklar:

1-Adıge Düşünce Derneği web sitesi
http://www.adigeder.org

2-Nart Dergisi 1997-Sayı 4, İzzet Aydemir Çuşha
http://www.kafkasfederasyonu.org/nart_dergisi/sayi_4/adige_bayraginin_tarihcesi.htm

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]